Kočičí terminologie aneb co je vlastně plašanka?

Kolem koček se často používají nejrůznější pojmy, které je dobré nezaměňovat. Usnadní komunikaci při nálezu kočičky nebo prozradí víc o její povaze, a pomůže se správně rozhodnout, zda se bude kočka po odchytu vracet ven nebo jí budeme hledat původní či nový domov.

Lidé často zaměňují především pojmy toulavá a opuštěná kočka. Z právního hlediska však mají jasný význam:

Toulavá kočka

Čistě dle zákona je toulavá kočka (nebo jakékoli jiné domácí zvíře) kočka taková, které se prostě jen zaběhla. Je tedy ztracená popř.si udělala výlet, ale někde má majitele. Ten ji většinou hledá (a pokud ne, jedná se o kočku opuštěnou).

Toulavé kočky mohou být jak přítulné, tak bázlivé, tento pojem nám tedy neříká nic o jejich povaze ale pouze o právním statutu.

Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání: toulavým zvířetem je zvíře v lidské péči, které není pod trvalou kontrolou nebo dohledem fyzické osoby nebo chovatele, a které se pohybuje volně mimo své ustájení, výběhové prostory nebo mimo domácnost svého chovatele.

Pokud tedy tušíme, že se jedná o kočku toulavou, měli bychom se pokusit nalézt jejího majitele. U každého nálezu zvířete, u kterého se dá předpokládat, že se pouze zatoulalo, je také povinnost ohlásit jeho nález obci, na jejímž území bylo nalezeno (dále doporučujeme využít soukromé platformy jako Psí detektiv nebo facebookové skupiny). To nevylučuje možnost např. vzít jej do bezpečí a jinak se o něj postarat, ale není možné si jej nechat, aniž bychom se pokusili jej vrátit majiteli.

Lhůta, po kterou se majitel může o zvíře přihlásit resp. během které mu jej musíme vydat zpět, je 2 měsíce pro fyzické osoby (běžný nálezce) a 4 měsíce pro právnické osoby (typicky útulky).

Opuštěná kočka

Opuštěná kočka narozdíl od kočky toulavé svého majitele nemá. Buď ho neměla nikdy, nebo ji vyhnal. Narážíme zde opět na problematický status koček, které asi jaké jediný živočišný druh nemají jasně dané, zda jsou zvířetem domácím (a měli by být tedy trvale pod dohledem svého majitele stejně jako třeba psi), nebo zvířetem divokým, u kterého je samovolný výskyt v krajině normální. Lidé pohybující se v oblasti ochrany zvířat se kloní spíše k první variantě, zatímco zástupci obcí kteří by potenciálně měli opuštěná zvířata řešit, samozřejmě k té druhé, a zbavují se tak svojí zodpovědnosti za jejich osud. Žádný zákon bohužel kočky v tomto ohledu přesně nezařazuje.

Zákon č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání: opuštěným zvířetem je zvíře původně v lidské péči, které není pod přímou kontrolou nebo dohledem fyzické osoby nebo chovatele, a ze zjištěných skutečností vyplývá, že ho jeho chovatel opustil s úmyslem se jej zbavit nebo ho vyhnal.

Pokud jsme si tedy jistí, že nalezená kočička je opuštěná, je možné si ji osvojit. I tak ale doporučujeme nález ohlásit na příslušnou obec.

Plašanky

Plašanky (feral cats) jsou narozdíl od toulavých a opuštěných koček venku bez lidské společnosti spokojené.

Jsou to skutečně plaché, divoké kočky. Většinou se s touto povahou už rodí, a není možné je „převychovat“.
Můžou si zvyknout na život poblíž člověka (hlavně díky krmení), ale neuděláte z nich chovacího mazlíka a gaučového povaleče.
V zajetí se trápí, ničí věci kolem sebe nebo se můžou sebepoškozovat.

Jak rozeznat kočku plachou a opuštěnou:
Plaché kočky

Plaché kočky nevyhledávají společnost člověka, udržují si náležitý odstup. Přibližují se jen na krmení, ale i tak většinou počkají, až odejdete.
Při pokusu o kontakt syčí, vrčí, prskají a pokud jsou zahnány do kouta, neváhají kousnout.

Venku žijí v podstatě spokojené a umějí se tam o sebe do značné míry postarat.
Preferují život ve skupinách – koloniích.
Proto jsou na první pohled zdravé, dobře živené a čisté.
Pohybují se hlavně během noci, kdy shánějí potravu.

Jak jim pomoct?

I plaché kočky ocení hlavně v zimě přikrmování v podobě kvalitních granulí, a v létě naopak stálý zdroj vody.

Na co se často zapomíná je odčervování. Na masivní začervení může kočka i zemřít, proto je dobré zkusit plachým kočkám do krmiva propašovat odčervovací tablety, popř. je jednou za čas odchytnout a odčervit např. pipetou.

Kočky žijící trvale venku ocení také teplý pelíšek. Nejvhodnější k tomuto účelu jsou polystyrenové domečky, které vzniknou jednoduše z izolačních boxů na potraviny. Vhodné rozměry prodává např. eshop Wespa. Jako výplň se nejlépe hodí dřevitá vata, ostatní materiály jsou nasákavé a časem plesniví.

Skoro nejdůležitější je však kastrace. Krmit venkovní kočičky je sice záslužné, ale bez kastrací paradoxně jejich situaci zhoršuje. Nikde není vhodné místo pro život neomezeného počtu koček aniž by se ten obešel bez nemocí, bojů a jiného strádání. Kontaktuje obec nebo několik nejbližších útulků s žádostí o pomoc. Jejich pracovníci mohou kočky odchytnout nebo vám alespoň odchytovou techniku půjčit.

Nenechávejte řešení situace až na dobu,
kdy jsou kočky ve vašem okolí přemnožené.

Opuštěné kočky

Opuštěné a ztracené kočky se většinou na první pohled neumějí venku pohybovat.
Často jsou k vidění za bílého dne a nebo naopak tráví celé dny vystrašené v úkrytu.
Mohou běhat po silnici nebo se pohybovat jinak zmateně.
Po delší době venku začnou vypadat špinavě a zanedbaně, zhubnou, jelikož si neumějí obstarat potravu.
Pokud je kočka přátelské povahy, bude chodit za lidmi a snažit se k někomu vetřít. Nicméně nedobrvolný pobyt venku většinou i přátelské kočky k smrti vyděsí a už po několika málo dnech se mohou bát i svého majitele, resp. přijít na jeho volání, i když je v bezprostřední blízkosti.
Pokud úplně nezdivočí, žijía pohybují se samy.

Jak jim pomoct?

Nález toulavé a potenciálně opuštěné kočky by se měl vždy hlásit na příslušnou obec, která by zvíře měla odchytnout a postarat se o něj do doby, než se najde původní či nový majitel. Zejména v případě koček je však tento scénář ve většině případů jen utopií a péče o tato zvířata zůstává na všímavých občanech a zájmových organizacích.

Pokud tušíte, že je kočička opuštěná, je hladová a lísá se vám k nohám, či jí venku hrozí nebezpečí (auta, psi, traviči), vezměte ji domů a postarejte se o ni.

Nechat si, vracet či hledat nový domov?

Nález zatoulané kočičky každopádně nahlašte a příp. zkontaktujte nebližší útulek. Pokud se majitel nepřihlásí, můžete si kočičku ponechat nebo jí hledat nový domov. V takovém případě doporučujeme sepsat aspoň stručnou darovací smlouvu, která zvýší šanci zvířete na nový lepší život. Pokud se majitel přeci jen přihlásí, máte právo na nějaký důkaz, že je opravdu vlastníkem dané kočky (očkovací průkaz, fotografie..). V případě pochybností nemusíte zvíře vydat a je na majiteli, aby (v extrémních případech za účasti policie) vlastnictví zvířete prokázal a jeho vrácení si vymohl.

Napsat komentář

Vaš emailová adresa nebude zveřejněna.