Nejčastější mýty o kočkách

Snad žádné jiné zvíře není opředeno tolika mýty, předsudky a omyly tak, jako kočka.
A zatímco některé z nich jsou jen neškodné povídačky, jiné pověsti koček zbytečně škodí, a některé jsou až vyloženě nebezpečné.

Chovatelství
 • kočka si na škrabadle obrušuje drápky:
  Škrabadla pro kočky nefungují tak, jak si většina lidí (včetně přímo chovatelů koček) myslí. Samotné škrábání drápky netupí, ale naopak ostří tím, že drápky zbavuje vnější otupené vrstvy, aby se mohl vyloupnout drápek zbrusu nový a perfektně ostrý. Proto můžete po bytě nacházet vnější vrstvičky drápku – nejedná se tedy o ulomený drápek, ale pouze jeho vnější vrstvu.
  Další funkcí škrábání je rozšiřování pachu – kočky  mají mezi prsty žlázky produkující feromony, které otíráním o předměty rozšiřují po svém teritoriu. My tento pach samozřejmě necítíme, ale pro kočky je dobrým vodítkem k rozpoznání známého a přátelského prostředí (jedná se ty samé feromony, které kočka vylučuje na tvářích a rozšiřuje je otíráním obličeje o předměty).
 • do malého bytu se víc koček nevejde:
  Spokojenost kočky se neodvíjí od velikosti teritoria, ale od množství podnětů. Proto se může kočka-jedináček nudit i ve 100m bytě, a naopak dvě kočičí kamarádky mohou být v garsonce naprosto spokojené. Samozřejmě vždy je základem soužití více koček podobný věk a kastrace.
Zdraví
 • kočce patří mléko
  Naštěstí už poměrně známý mýtus. Ačkoli většina koček mléko miluje, a některé ho strávit dokážou, u většiny tomu tak není. Může jim způsobovat břišné křeče následované průjmy. A jelikož mléko dávají lidé povětšinou kočkám, které chodí ven, tak se o jejich trávících potížích nedozvědí..
  Pokud kočce chcete mléko dopřát, vyberte to bez laktózy (běžně v supermarketu), nebo přímo v prodejně chovatelsých potřeb (ty už jsou všechny bezlaktózové).
  Malá koťata je nicméně potřeba dokrmit přímo kotěcím mlékem (nejvíce se osvědčilo to od značky Royal Canin), nouzově poslouží Tatra naředěná vodou.

 

Napsat komentář

Vaš emailová adresa nebude zveřejněna.