Proč jsou dvě kočky lepší než jedna?

Pokud člověk s kočkami tráví všechen svůj volný čas a má ve svém bytě několik, často i desítky nalezenců, má velmi dobrou příležitost pozorovat, jak se uvnitř kočičího kolektivu vytvářejí kamarádství, jak často k sobě kočky, které do depozita přišly jako koťata z jednoho vrhu, mají i v dospělosti mnohem blíže než ty, které spolu nevyrůstaly, či jak si poté, co je jeden sourozenec umístěn, ten druhý začne hledat nového kamaráda. Jsme přesvědčení, že i kdyby se člověk snažil sebevíc, druhou kočku svému kočičímu jedináčkovi nikdy nenahradí.

O něco lépe samotu snáší starší kočky, i ty jsou však smutné, když je jejich páníček celé dny v práci a ony jsou doma samy. Jistě, zvyknou si, ale připadá nám, že vedou mnohem smutnější život než ty, které odešly do nového domova spolu.

Co asi vede lidi k tomu, aby se tak bránili druhé kočce? Jakoby měli strach, že pokud budou mít dvě kočky, budou jich mít najednou plný byt a na ně už tam pak nezbyde místo. Ovšem nezapomínejme, že kočka velmi ráda odpočívá, sice se proběhne a zařádí si, ale o to raději si pak zdřímne nebo polehává a pozoruje okolí. Když jsou kočky dvě, jsou jejich honičky možná intenzivnější, o to déle pak však odpočívají.

Pokud je kočka sama, neznamená to automaticky, že je doma větší klid. Naopak: pokud se nudí, upozorňuje na sebe, shazuje věci s poliček, po nocích honí „virtuální“ myšky a na svou lidskou rodinu je mnohem více fixovaná, v důsledku čehož pak na jakoukoliv změnu v domácnosti reaguje mnohem citlivěji. Není tedy nic neobvyklého, když kočka jedináček, jejíž páníček si přivede domů návštěvu nebo jejímž majitelům se narodilo miminko, začne svůj protest proti vetřelci dávat patřičným způsobem najevo (nejčastěji tak, že začne svou potřebu konat tam, kde nemá).

Chápeme, že podobné argumenty, zvláště pocházejí-li od nás, mohou vyznít jako manipulace ve snaze umístit co největší počet koček. Věřte však, že kdybychom u některých koček – zvláště koťat – netrvaly na tom, že je dáme jen ve dvojicích, byly bychom na tom co do celkového počtu umístěných mnohem lépe. A že když se vás snažíme přesvědčit, abyste si vámi vybrané kotě vzali společně se sourozencem nebo s kamarádem, je to jen proto, že chceme, aby se u vás cítilo skutečně spokojeně.

Adoptujete si novou kočičku ke své stávající? Přečtěte si rady, jak je seznámit a také  jak kočky stěhovat.

Napsat komentář

Vaš emailová adresa nebude zveřejněna.