Jak se vyznat se stelivech

Stelivo (neboli písek) je naprosto základním vybavením, které musíte pořídit nejpozději spolu s kočičkou. Umožní kočičce pohodlně vylučovat neboli „chodit na záchod“, a vám její výkaly hygienicky likvidovat.

Pro kočku je vylučování existenciálně důležité a proto je potřeba věnovat velkou pozornost tomu, aby pro ni bylo bezpečné a pohodlné. Předejdete tím jednak stresu kočky, ale také „nehodám“, kdy kočka odmítá na stelivo chodit a vylučuje různě po bytě.

Původ této priority u koček je v jejích předcích. Kočkovité šelmy jsou často malá „měkká“ a tím pádem zranitelná zvířata a nemohou si dovolit, aby je vyčmuchal predátor. Proto tak pečlivě vybírají místo, kam svoje výkaly ukrýt a na rozdíl od psa, který hrabáním po kálení na místě zanechává ještě více pachových stop, kočka svoje výkaly skutečně zahrabává, aby nebyly vidět ani cítit. Výjimkou je značkování teritoria, kdy se kočka nebojí o to, že bude odhalena ale naopak chce svou přítomnost případným vetřelcům sdělit.

Výhodou nicméně je, že s koupí steliva nemůžete udělat větší chybu. Téměř 🙂 Některé kočičky odmítají chodit třeba na silikát, a někteří majitelé zase preferují stelivo, které se dá spláchnout do záchodu.

A o tom, jak stelivo co nejlépe vybrat je tento článek.

-> PS: pokud na čtení nemáte čas a chcete jen něco doporučit, mrkněte na rovnou na konec článku. <-

O stelivech obecně

Hned zpočátku si ujasněme jedno: nejlepší stelivo neexistuje. Po přečtení stovek recenzí a vyzkoušení zřejmě všech steliv na trhu dojdete stejně jako já k tomu, že každé má své pro a proti. Ano, existují vyloženě špatná nekvalitní steliva, a pak ty lepší, běžně použitelné, ale každé má své přednosti a mouchy.

Základem spokojeného používání steliva je vždy dostatečné množství a přiměřeně častý úklid.
Co se týče hloubky steliva, tak bez ohledu na jeho druh doporučuju 7-10 cm, nic nezkazíte ani vyšší vrstvou. Je potřeba, aby kočka měla dostatek materiálu k vyhrabání jamky a následnému zahrabání výkalů. Je to pro ni příjemnější, je víc v klidu, že ji nevyčmuchá žádný predátor, a vám se bude písek lépe čistit. Při příliš nízké vrstvě steliva se výkaly lepí na stěny wc, kočka může hrabat více zuřivě a tím i více písku vyházet ven, a stelivo může více zapáchat.

Stelivo vybírejte od výkalů co nejčastěji. Úplné minimum je 1x denně, pokud má kočka k dispozici více záchodů, nebo je jedináčkem bez trávících obtíží. Doporučená frekvence je ráno a večer, ideální po každém použití (nebojte, zápach vás k tomu někdy donutí 🙂 ).

Stále platí, že žádné dvě kočky nejsou úplně stejné a tak některá toleruje i nizoučkou vrstvu špinavého steliva, do kterého v pohodě chodí pořád dokola, jiná odmítá jít na již použitý písek do doby, než je předchozí výkal odstraněn.

Druhy steliv

Základními druhy steliva jsou bentonit (alias hrudkující stelivo, což ale není přesné, protože hrudkují i některá přírodní steliva), silikát a přírodní steliva (tento název je zavádějící, jelikož i bentonit je těžený v přírodě).

Bentonit

Bentonit je základním a nejpoužívanějším druhem steliva. Jedná se o přírodní jíl, který je po vytěžení někdy ještě upravován (barva, velikost zrnek, vůně).

Vlastnosti
Jedná se o hrudkující stelivo – tekutina se spojí spolu se stelivem a utvoří hrudku, která se pak jako jeden kus vybere ven. Tuhé výkaly se stelivem obalí, což tlumí jejich pach a přilnavost k záchůdku nebo lopatce.

Toto stelivo poznáte snadno podle vysoké hmotnosti – typicky se prodává v 5ti nebo 10ti kilových pytlech (pro 1 záchod potřebujete právě 5-10kg steliva).

Výhody bentonitu

– Dobře přijímané
Stelivo je bezvýhradně přijímáno všemi kočkami, protože nejlépe imituje běžný písek (neznám kočku, která by na toto stelivo nechtěla chodit, problém většinou bývá jinde – viz článek Kočka čůrá mimo).

– Hygienické
Kvalitní bentonit nejlépe pohlcuje pachy (moč není cítit prakticky vůbec, dobře zahrabaný bobek téměř; záleží ovšem na kvalitě steliva).

– Cena
Bentonitové stelivo je většinou ekonomickou variantou, Dá se koupit od 70Kč za 10kg, ale jsou i voňavé bělené varianty za 250 nebo 300 Kč.

Bentonit se často nemusí celý měnit a vyhazovat, dá pouze dosypávat, což opět ušetří peníze (za předpokladu, že se jedná o kvalitní stelivo a kočička nemá trávící potíže).

Nevýhody bentonitu

– Hmotnost
Základní nevýhodou bentonitu je, že je těžký. V našem útulku protočíme 3 tuny steliva ročně, a to už se pronese. Stejně tak mohou mít problém starší lidé v domě bez výtahu a pod. Firma Zolux začala sice vyrábět jeden odlehčený druh (přiznám se, že nevím, v čem je kouzlo), ale pořád 10l váží asi 6kg.

Likvidace
Bentonit se rozhodně nesmí splachovat do WC! Jelikož je to materiál, kterým se i utěsňují rybníky, asi si dokážete představit, jakou paseku by nadělal v potrubí. A z vlastní zkušenosti říkám, že ho k tomu nemusí být vůbec mnoho 😀

Dle zákona o odpadech by se bentonit měl likvidovat skládkování, ale v praxi se prostě vyhazuje (v sáčku) do směsného odpadu, ať už obec skládkuje nebo má spalovnu.

Druhy bentonitu

– dle hrubosti
Bentonit se dělí především dle velikosti zrnek = jemnosti namletí.
Jemnozrnné stelivo může být kočkám příjemnější na tlapky, většinou lépe hrudkuje a méně se vynáší (nebo to alespoň není tolik vidět 🙂 ). Na druhou stranu může více prášit a paradoxně u některých značek hůře hrudkuje resp. hrudky se rozpadají.
Příklad: Tigerino Canada, Biokats Micro Fresh
Hrubší stelivo je většinou levnější, ale zase někdy tak dobře nehrudkuje a teoreticky by mohlo některé kočky píchat, ale většinou to problémem není.
Příklad: zelený Zverlit
-> Nám se nejvíce osvědčila středně hrubá steliva (Biokats Bianco Classic), příp. smíchání středního s jemným (Brit) či odlehčeným (Zolux).

– dle parfemace
Tato steliva se dají koupit buď úplně přírodní (bez vůně či zápachu), nebo parfemovaná. Výrobci naštěstí k parfemaci přistupují rozumně a bývá jemná, nevtíravá. Stejně tak jsem nezaznamenala, že by nějaké kočce vadila a odmítala proto na písek chodit.
-> v útulku používáme právě jemně parfémovaná steliva (Biokats Bianco Fresh, Dein Bestes)

– dle barvy
Existují základní šedo-hnědá, neupravovaná steliva (Zverlit), a pak steliva bílá (Biokats Bianco). Neznám přesně mechanismus výroby, ale z praxe se ukazuje, že čím světlejší stelivo, tím lépe hrudkuje a voní/nezapáchá.

přídavné vlastnosti
Dají se koupit také hrudkující steliva se zrnky jiného složení, která po absorbování moči změní barvu. Některá jen pro efekt (aby byla hrudka lépe vidět), jiná i podle PH nebo případného zdravotního problému, ale nejsou moc dostupná a nemáme tudíž zkušenosti.

Dále výrobci přidávají zrnka jiné barvy stejně jako do pracích prášků – na ovonění, možná s účinnými látkami (abs. uhlí), nebo jen pro efekt.
Příklad: Tigerino Blue Efect, Biokats Diamond Care

Silikát

Silikát je v podstatě také přírodní stelivo (ačkoli neznám přesný způsob výroby). Jedná se o stejný materiál jaký se dává do vysušujících sáčků v obalech potravin či obuvi. Liší se pouze velikostí a tvarem krystalů.

Vlastnosti

Základním rozdílem oproti bentonitu je, že silikát nehrudkuje. Jeho krystaly nasají moč do sebe, a tuhé výkaly zůstanou volně ve stelivu (lehce se obalí, popř. z něj silikát odsaje přebytečnou vlhkost a tím sníží zápach). Tím, že jsou krystaly silikátu většinou větší než zrnka bentonitu, tak z mojí zkušenosti v něm bobky zapáchají víc (vždy záleží, jak moc kočka výkal zahrabe, ale mezi zrny silikátu je více vzduchu tudíž pach víc proudí, bentonit ho více zadusí).

Druhy

I silikát se vyrábí bez vůně nebo parfemovaný, nicméně všechny parfemované druhy, co jsem zkoušela byly prakticky bez vůně.
Příklad: Tigerino Crystals

Stejně jako bentonit může být jemný nebo s většími krystaly, akorát se to většinou nepíše na obalu a zjistíte to průhledným okýnkem.

Výhody

Nespornou výhodou silikátu je jeho hmotnost, I 16l pytel steliva váží jen pár kg a používám ho proto např. pro cestování.

Kvalitní silikát opravdu dokáže nasát moč do sebe, a tím pádem vybíráte pouze bobky, wc se nemusí čistit tak často.

Nevýhody

Že se vám zatím silikát zdá o mnoho výhodnější? No, bohužel vás zklamu. Jeho hlavním problémem je, že nefunguje tak dobře a tak dlouho, jak o sobě tvrdí (a jak kvalitní bentonit). Velmi často nestihne moč nasát, a ta proteče na dno záchodu, kde se přilepí a/nebo zapáchá.

Dalším problémem je, že jej prostě dokážete vyčistit jen od bobků, ale moč máte pořád pěkně doma. Tím pádem stelivo postupně žloutne a zapáchá, a od prvního použití už prostě není čistý. Ze stejného důvodu nelze silikát pouze dosypávat, ale jednou za čas se prostě musí vyměnit celý.

Pozor i na to, že na silikát nechce spousta koček chodit, především koťat ale nejen těch. Krystalky jsou ostré a píchají je do pacek, možná jim vadí i pach, těžko říct, ale nejednou se stalo, že si majitelé stěžovali na nečistotnou kočičku a problém byl pouze ve stelivu. Po jeho výměně za bentonit začala kočka opět záchod spolehlivě používat.

Poměrně překvapivá je také prašnost silikátu, což je nepříjemné hlavně při vysypávání použitého steliva do odpadků.

Likvidace

Stejně jako bentonit se ani silikát nedá splachovat; bobky se vybírají lopatkou do sáčku a vyhodí do směsného odpadu, moč se vyhodí jednorázově v rámci výměny celého steliva.

Přírodní steliva

Jak už jsem zmínila na začátku, tento název je zavádějící, protože i bentonit je v podstatě přírodní. Touto kategorií nicméně chápeme steliva nejčastěji ze dřeva, někdy z papíru.

Druhy přír. steliv

vločky
Nejběžnějším dřevitým stelivem jsou dřevité vločky (odhaduji z pilin), které mají přírodní barvu i vůni dřeva. Překvapivě dobře hrudkují a pohlcují pachy, výhodou je také možnost splachování do wc, ale pozor – instalatéři to vidí neradi, jelikož se tím dá odpad poměrně snadno ucpat. Já kdyžtak volím kompromis – tuhé výkaly do wc, hrudky moči na kompost.
Příklad: Cat´s Best 

peletky
Stelivo známé spíše mezi chovateli hlodavců, ale dá se použít i pro kočky. Nicméně ne všem vyhovuje („klouže“ nebo má naopak ostré hrany), a po nasáknutí moči se peletky rozpadají, takže se vám se stelivu hromadí špinavý prach. Také bídně obalují bobky a tím pádem nijak nebrání zápachu. Nicméně jsou poměrně dost levným druhem steliva.
Příklad: Cat´s Best, dm stelivo

papírová steliva
Opět spíše pro hlodavce a plazy, nicméně občas používaná i pro kočky. Jsou velice lehká a ekologická, nicméně netvoří hrudky a začnou brzo zapáchat a rozpadat se. Za mě opravdu spíš pro býložravá zvířata, jejichž výkaly tolik nesmrdí.
Příklad: Asan

Výhody přír. steliv

vůně
Dřevité stelivo většinou krásně voní dřevem/smůlou, takže výměna steliva je vždy příjemná a na pár dní provoní i menší místnost.

hmotnost
Stelivo je jen o málo těžší než silikát a prodává se tím pádem i ve 40l pytlích (které se ještě pořád dají unést).

likvidace
Rozumné množství steliva se dá splachovat do WC nebo přidávat do kompostu.

Nevýhody 

V útulku se nám jako největší nevýhoda ukázala poměrně velká nesnášenlivost kočkami 🙁 Pokud měli 6 záchůdků s dřevitým stelivem a 1 s bentonitem, prakticky všichni chodili do bentonitu.

Tím se ale nenechte odradit, velká spousta chovatelů toto stelivo používá bez nejmenších problémů.

Závěr – doporučení

Nejosvědčenější stelivo si vyberete stejně sami, zkoušením a praxí. Nicméně vám určitě rádi doporučíme námi oblíbené varianty, se kterými nešlápnete vedle.

V útulku máme nejraději stelivo Biokats Bianco Fresh. Je bílé, takže dobře odečtu barvu moči, velmi dobře hrudkuje (ačkoli někdy se šarže dost liší… připadá mi, že záleží zda to nabrali z vrchu hromady nebo jemnější prášek zespoda..), a pří/jemně voní. Cena je vyšší ale pode mě se vyplatí, jelikož jej nemusíte tak často měnit a poskytuje prostě příjemný komfort používání.

Ekonomičtější a  ořád dobrou alternativou je stelivo Brit, kterým někdy Biokats ředíme 🙂 Je světle šedý a jemnější, bez vůně.Velmi podobné je stelivo od Calibry.

Na stejné úrovni jako Biokats je krabicové stelivo z dm drogerie Dein Bestes. Výhodou/nevýhodou je menší, 6kg balení.

Příjemnou novinkou je odlehčené stelivo Zolux. Nedávám ho samotné, protože hrudky se trochu rozpadají, ale po namíchání s Biokatsem utvoří sympaticky odlehčenou směs, ve které se kočkám dobře hrabe, a přitom skvěle hrudkuje. Obě steliva příjemně lehce voní.

Pokud chcete vyzkoušet dřevité stelivo, pak je nejlepší rozhodně Cat´s Best.

Mezi silikátovými stelivy prakticky není rozdíl v kvalitě (=je to jedno), ale rozhodně bych s nimi nezačínala. Jednak netušíte, zda bude vaší kočce vyhovovat, a taky nebudete mít srovnání s klasickým bentonitem.

Nezapoměňte hlavně na dostatečnou vrstvu, časté čistění, a pokud potřebujete pomoct s vykonáváním potřeby mimo wc, mrkněte na náš další článek: