Kočky a VEDRO
Ačkoli jsou kočky na svůj kožich zvyklé, v tropických dnech může být fajn jim s horkem trochu pomoct.

Kočky, které žijí venku nebo mají přístup na zahradu, se uloží ve stínu keře, vlezou si třeba do sklepního okénka, výklenku ve zdi, či si najdou jiné chladnější stanoviště, kde pospávají, dokud horko nepomine.
Bytovým kočkám můžeme ulevit několika způsoby:

STINNÁ MÍSTA A PŘÍSTUP DO KOUPELNY
 Kočky velmi rády polehávají v chladné koupelně, nebo na dlažbě na chodbě. Můžeme pomoct i přesunutím oblíbeného pelíšku na co nejchladnější místa v bytě.
ČERSTVÁ VODA
Doplňujte kočce pravidelně misku s vodou, přidejte misku navíc, pomůže i pořízení fontánky na pití. Pro ochlazení můžete přidat do misky s vodou kostku ledu, je ale lepší mít i druhou misku s normální teplotou, kdyby ji kočka odmítala.

ZCHLAZENÍ MOKRÝM RUČNÍKEM
Kočka se může zchladit sama dle potřeby pokud jí na podlahu položíte mokrý ručník popřípadě speciální chladící podložku)
NIKDY KOČKU DO MOKRÉHO RUČNÍKU NEBALTE! PŘI PŘEHŘÁTÍ SE TÍM UZAVŘOU ROZTAŽENÉ KREVNÍ KAPILÁRY V PODKOŽÍ, KTERÝMI PROUDÍ TEPLO Z TĚLA VEN PŘES KŮŽI. TEPLO SE TÍM VRÁTÍ ZPĚT DO TĚLA A KOČCE HROZÍ JEŠTĚ VĚTŠÍ PŘEHŘÁTÍ.

VYČESÁVAT KOŽÍŠEK
Je fajn kočku pravidelně vyčesávat i v horkých dnech, ulehčíte jí tak od přebytečné srsti.

Doporučuje se místo chladit – dobře zabaleným ledem, nebo zmrazeným gelem na obklady. Jiným chladicím médiem mohou být naplocho pomačkané PET lahve se zmrzlou vodou.
Namočte jí tlapky, břicho popřípadě hrudník zepředu mezi tlapkami.
PŘIZPŮSOBIT KRMIVO
Může se stát, že bude mít kočka během horka menší apetit. Pozor ale dávejte na vlhké krmivo, které se může během horka v misce zkazit; proto doporučujeme krmit kočku po menších dávkách.
ZABEZPEČTE OKNA SÍTÍ
V letních dnech máme okna dokořán, pro bezpečí kočky je potřeba nainstalovat speciální síť, zabezpečit balkon, popřípadě pořídit mřížku na výklopná okna. Můžete si říct, že Vaše kočka není hloupá, aby vyskočila z výšky ven, faktorem ale může být i prolétající ptáček a kočka svým pudům neodolá.
NIKDY NENECHÁVEJTE OKNO VYKLOPENÉ (TZV. NA VĚTRAČKU), POKUD NEMÁTE KOČKU POD DOZOREM! JE ZNÁMO SPOUSTA PŘÍPADŮ, KDY KOČKA CHTĚLA SKRZ ŠKVÍRU PROLÉZT VEN, ALE ZŮSTALA OŠKLIVĚ SKŘÍPLÁ A NEMŮŽE ANI VEN ANI ZPÁTKY. NÁSLEDKEM MŮŽE BÝT OCHRNUTÍ, VĚTŠINOU JE TO POMALÁ SMRT. MYSLETE NA TO, KDYŽ OPOUŠTÍTE SVŮJ BYT.
KLIDOVÝ REŽIM
Kočky bývají v horku přirozeně klidnější. Nevybízejte ji tedy nadbytečně ke hře nebo jiné aktivitě a nechejte denní program spíše na ní.
zdroj: Mikeš HB http://www.mikeshb.cz/

Napsat komentář

Vaš emailová adresa nebude zveřejněna.