Výbava pro kočku – co pořídit nejen pro kotě?
Výbava pro kočku představuje oproti té psí větší investicí. Ať už si adoptujete kočku z útulku nebo si ji kupujete z chovatelské stanice, bez těchto věcí se kočičí domov neobejde

Přepravka

Základ výbavy pro kočku tvoří přepravka. V žádném případě nelze kočičku přenášet na rukou, pod bundou, v otevřeném košíku nebo papírové krabici. Kočička jde do neznámého prostředí a snadno se vyděsí, je tedy potřeba, aby vám po cestě nemohla utéct.

Přepravky lze pořídit plastové, textilní, proutěné… Nejlepší je obyčejná plastová, která se dá pořídit kolem 300 Kč. Není potřeba kupovat žádné výstřednosti, např. tato drahá přepravka Hagen je vyloženě nevhodná, drží jen na tenkém kousku plastu, který se brzy ulomí. Hlavním kritériem pro přepravku je „nepropustnost“, tedy zda celý výrobek drží dobře pohromadě a ani aktivní zvíře se nemůže dostat ven.

Někdy bývá větší problém než přepravka způsob, jak do ní kočku dostat 🙂 Návod na vzpurné mazlíky najdete v tomto našem článku Jak dostat kočku do přepravky.

 

Plastová přepravka

Základní, přesto nejlepší typ přepravek. Celoplastové nebo s kovovými dvířky. Dají se krásně čistit, bez problémů je myjeme i v myčce.Vhodné jsou například typy Gulliver, Navigator, nebo tato od Trixie.

Textilní přepravka

Velmi oblíbené jsou i textliní tašky. Dají se vyprat, složit, jsou lehké.. avšak nejsou vhodné pro vystresované a divoké kočky, jelikož není nemožné se z nich dostat. Nám se osvědčila taška Holly, i když už je dost dražší.

Batoh

Ano kočka se dá nosit i v batohu. A pokud máte klidnou kočku, která se moc nebojí, a veterinu daleko, není to vůbec špatná volba. Pro jistotu doporučujeme malý zámek na zip, aby kočička nevystoupila jaksi dříve. Nejdostupnější batoh je asi tento od Trixie, ale bůhví jaké pohodlí nečekejte.

Tyto nebrat!

Vyloženě nevhodné jsou všechy otevřené přepravky. Nespolíhejte na to, že vaše jinak klidná kočka se venku ničeho nelekne a nebude se snažit utéct.

Nevhodné jsou všechny přepravky, ve kterých si kočka nemůže pohodlně lehnout, jsou příliš průhledné (kočka se bude bát-aspoň přes přepravku hoďte ručník), nebo mají různé pohyblivé části, jejichž zvuku se bude kočka lekat.

Kočičí WC

Jakkoli nám to může připadat zvláštní, vylučování je pro kočku alfou a omegou života.

Narozdíl od psa, který hrabáním zvyšuje množství svých pachových stop na „místě činu“, kočka opravdu zahrabává a to s právě opačným úmyslem. Dobře zvolené místo pro vykonání potřeby jí zajistí, že ji nevystopují predátoři a konkurence, a jelikož je kočka poměrně křehké zvíře, snaží se riziko nutnosti boje opravdu minimalizovat. Tento instinkt je pevně vrozený a nemožnost dobře zahrabat svoje výkaly kočku značně stresuje. Ne nadarmo dává kočka nejčastěji najevo svou nespokojenost právě vylučováním mimo svůj záchůdek.

Výběru toalety bychom tedy měli věnovat značnou pozornost.

Počet

Čím víc, tím líp. Nejen pokud máte více koček je lepší míc vícero záchodů. Do kočky a do melounu nevidíte, a nikdy nevíte, jestli na ni při venčení náhodou nekouká kočka z protějšího okna, netáhne průvan nebo ji neohrožujete vy sami packáním o překážející záchod. Stejně tak submisivnější kočka nemusí ráda chodit na stejný záchod jako její drzejší kamarád.

Proto je dobré dát kočce na výběr s několika lokalitami umístění jejích wc.

Typ

Většina koček dává přednost co největšímu, otevřenému WC. Většina majitelů právě naopak 😀

Dá se ale najít kompromis v podobě krytého, ale dostatečně velkého (aby se v něm kočka otočila) wc,
které kočce bude dostačovat, aniž byste měli z bytu pískoviště.

Nám se dobře čistí tato s výklopným krytem.

Pozor! novému členu domácnosti (nejen koťatům) raději dočasně odstraňte z uzavřených WC dvířka. Hodně koček se objí do takových záchodů chodit a raději vykonají svou potřebuj někde jinde :/

Stelivo

Písek je klasika. Dřív ani nic jiného nebylo a tak mají kočky bentonit už jaksi vrozeně v oblibě.
Stelivo, které by nijak neprášilo, nevynášelo se a nikdy nezapáchalo zatím nevynalezli.
Buď můžete testovat, které vám a vaší kočce bude vyhovovat o chlup víc, nebo dejte na naše doporučení:

Nejlepší poměr cena/výkon má podle nás stelivo Mr. Beef prodávané v Hornbachu. Prakticky stejné vlastnosti a vůni nabízí tento písek od Biokat´s. Pro záchůdky blízko lidské toalety je výhodné toto přírodní stelivo, které můžete splachovat. Domácnosti s tmavou podlahou zase ocení podestýlku z kokosu nebo ořechových slupek.

Silikátová steliva moc nemusíme. Bývají jedním z častých důvodů, proč kočky odmítají chodit do záchůdku (obzvlášť koťata) a poměrně rychle zatuchnou.

Škrabadlo

Kočka si škrábáním (otíráním pachových žlázek mezi prsty) značí teritorium, bezpečnou oblast. Samozřejmě se škrábáním také brousí drápky pro lov kořisti a v neposlední řadě se při škrábání protahují. Proto je důležíté dát kočce prostor, kde tyto činnosti bude realizovat (jinak si zvolí sama a pravděpodobně se vám to nebude líbit :D).

Důkladně o škrábání a škrabadlech pojednává tento článek. Vám pro začátek postačí jakékoli škrabadlo, kde se kočka pohodlně natáhne – ať už sloupové nebo nástěnné, nic nezkazíte škrabadlem s domečkem (např. Oase). Časem ji můžete rozmazlovat většími škrabacími komplexy nebo kočičímy stromy.

Tak jako u většiny věcí je lepší si připlatit za kvalitu, ve výsledku ušetříte. Levná škrabadla s průměrem sloupků pod 10 cm se brzo rozviklají a plyš vypelichá. Nám se osvědčila řada škrabadel Natural Paradise se stabilní dřevěnou konstrukcí a pratelnými pelíšky. A pokud chcete, aby škrabadlo zdědily ještě vaše děti, tak jedničkou v oboru jsou polské Drapaki.

 

Prostorově i ekonomicky výhodnou variantou je využít pro škrábací plochu nohu od stolu nebo kuchyňského pultíku jako v tomto případě.

Stačí zakoupit sisalové nebo kokosové lano (podle toho, zda chcete škrabadlo světlé nebo tmavé), a oba konce připevnit lepidlem nebo tavnou pistolí. Lépe se pracuje s přesnou délkou (nemusíte obtáčet velké klubko), nebo pokud můžete nohu odmontovat a točíte s ní,  nikoli s lanem. Doporučujeme lano do 1cm v průměru.

Co je naopak zbytečné?

Pelíšky

Netvrdíme, že si časem vaše kočka nějaký domeček neoblíbí. Ale určitě to není první věc, kterou byste měli do výbavy pro kočku pořizovat. Kočka si sama najde místo, kde jí je příjemně, nejčastěji pohovku, postel nebo vyvýšenou poličku.

 

Vodítko a postroj

Pokud svoji kočku nehodláte venčit pravidelně (rozuměj kdykoli ona bude chtít), tak se do toho ani nepouštějte. Některé kočky se venku bojí a procházky je jen zbytečně stresují, a ty druhé, co se jim venku líbí? Pokud nebudou moct chodit sem a tam jak se jim zlíbí, budou naštvané a mohou dělat naschvály nebo hlasitě mňoukat. Jestliže žijete v bytě, nemáte zabezpečený výběh ani průchozí dvířka pro kočku, tak ji na procházky neberte. Jakkoli to zní cynicky, bude šťastnější, pokud je nepozná. A že kočka zavřená jen v bytě trpí? to se vám pokusí vyvrátit tento článek Kočku do bytu ne!

Hračky

Ne že by si kočka hrát nepotřebovala, právě naopak! Procvičování loveckých dovedností je jednou z jejích nejdůležitějších aktivit a v přírodě jím kočky tráví většinu probdělého času.

Od čeho vás chceme odradit, jsou komplikované, drahé a všelijak automatické hračky. Váš tygr si vystačí s prostými provázky, gumičkami, balónky, vším co je hýbe a třepetá, od tkaniček u bot po záclony. Klíčová je ovšem vaše účast. Všechny ty přístroje slibující hodiny zábavy bez práce mají velké mínus. Nevidí reakce vašíkočky. Zda ji hra ještě baví nebo je unavená, jestli pro ni není kmítání laseru příliš náhodné a spíše ji nefrustruje. Mnohem více zábavy si užijete spolu. A pokud není času nazbyt, přivažte si během běžných domácích aktivit provázek kolem kotníku. Výrobní náklady nula, zážitek k nezaplacení 🙂

Napsat komentář

Vaš emailová adresa nebude zveřejněna.