Jak přestěhovat kočku a zvyknout ji na nové místo?

Každá změna prostředí je pro kočku stres. Je to dáno evolučně a důvod je prostý: kočka si jako malé a křehké stvoření nemůže dovolit ztratit v novém prostředí ostražitost a riskovat tak napadení predátorem. Nová lokalita musí být nejdříve důkladně prozkoumána, nejlépe v noci. Znalost únikových tras a míst ke schování pomáhají kločce se na novém místě cítit bezpečně.

Z příliš velkého stresu může kočka i onemocnět, a proto je dobré stěhování s kočkou věnovat určitou pozornost. Ať už si přinášíte novou kočičku od nás z útulku nebo stěhujete celou rodinu do nového bytu, zde je pár rad pro hladký průběh:

Nejdůležitejší věcí je kočku při stěhování neztratit. Zdá se vám to samozřejmé? Během nastalého zmatku, courání lídí sem tam to není nic nemožného! Pokud si navíc přinášíte kočičku novou, kterou ještě dobře neznáte, neodhadnete její reakce a při první příležitosti vám může pláchnout. Vždy pro přinesení kočky do nového prostředí tedy myslete především na bezpečnost. Zavřete za sebou (ideálně dvoje) dveře, než poprvé otevřete přepravku. Informujte všechny členy nebo návštěvníky domácnosti, že v bytě je nové zvířátko. Chvíli trvá, než se naučíte dívat při odchodu z bytu pod nohy.

Nachystejte všechny věci předtím, než kočičku přinesete (viz náš článek Výbava nejen pro kotě). Vyberte jednu místnost, kde kočička si kočička bude první dny na nový byt zvykat. Může to být koupelna nebo ložnice, ideální jsou klidné ne moc frekventované pokoje. Vyberte vhodné místo pro toaletu do naplňte ji stelivem (pokud adoptujete malé kotě, není od věci nachystat záchůdků víc, klidně do každého rohu pokoje, časem můžete jejich počet redukovat). Do stejné místnosti, ale ne hned vedle záchodu, nachystejte také misky s vodou, granulemi a ideálně také masem/konzervou (co za krmení koupit?). Jako první útočiště/pelíšek kočičce poslouží přepravka, umístěte ji tedy na nerušené místo někam do rohu, kde o ni nebudete zakopávat a kočičku rušit. Dobré je taky připravit jí i nějaké hračky a ideálně škrabadlo. Nemusí to být rovnou obří strom, ale předejdete tomu, že si kočička vybere místo na škrábání sama 🙂

Pokud chcete kočičce zvykání ještě více zpříjemnit, nastříkejte na předměty v místnosti šantu, kozlík (kapky z lékárny nebo sprej od trixie) nebo sprej od firmy Felliway. Inspirovat se můžete v sekci Jak si to zjednodušit v rámci našeho článku o seznamování dvou koček.

Jakmile máte vybavení nachystané, můžete kočičce otevřít přepravku. Nechejte ji, aby vyšla až sama bude chtít. Pokud uvidíte, že se hodně bojí, je lepší opustit místnost a nechat ji nejdřív prozkoumat zařízení a pak až vás 🙂

První měsíc velmi pečlivě hlídejte, aby vám kočička nikudy neutekla – okno, ventilačka, samozřejmě dveře. Dokud nebude zvyklá na svůj nový domov tak by se snadno ztratila (jakmile si kočička na domov a na vás zvykne, je její hledání v případě ztráty podstatě jednodušší a s vyšší šancí na úspěch). To platí i v případě, že chcete kočku pouštět ven.

Pokud přinášíte novou kočičku k vaší původní, pokračujte plynule na článek Seznámení nové kočky s tou původní 🙂

 

 

 

Napsat komentář

Vaš emailová adresa nebude zveřejněna.